فارسیEnglishفرانسه

20 نکته در مطالعه موثر

20 نکته در مطالعه موثر

1- برای مطالعه کردنتان از برنامه ای ثابت و منظم استفاده کنید . ساعات مطالعه هفتگی تان را مشخص کنید . سهم هر درس را تعیین کنید . و به آن پایبند باشید .

2- سعی کنید همیشه پشت میز کارتان درس بخوانید . از لم دادن ،‌خوابیدن روی تخت و دراز کشیدن به هنگام مطالعه جدا اجتناب کنید . زیرا این کار شما را سست ، تمرکزتان را کم ، حالت خواب آلودگی و رخوت و خستگی را زیاد خواهد کرد و حواس پرتی تان را افزایش خواهد داد . 

3- اصل یادگیری با فاصله را فراموش نکنید هر 45 یا 50 دقیقه 10 تا 15 دقیقه به خودتان استراحت دهید . این کار باعث افزایش راندمان مطالعاتی شما خواهد شد  تمرکزتان را زیاد خواهد کرد . سرعت یادگیری را افزایش داده و میزان مطالب به حافظه سپرده شده را زیاد خواهد کرد .

4- برای اینکه مطالعه مفید و موثری داشته باشید قبل از خواندن هر فصل یا درس برای خودتان دقیقا مشخص کنید که این حجم از مطالب را در چند دقیقه یا ساعت می خواهید به پایان برسانید . این کار سرعت مطالعه شما را افزایش خواهد داد .

5- به هنگام خستگی ، گرسنگی و خواب آلودگی از مطالعه کردن جدا اجتناب کنید زیرا این شرایط اصلا برای مطالعه مفید و موثر نیست بنابراین در ایام امتحانات هنگامی که از خواب و استراحتتان کم        می کنید تا بیشتر بخوانید میزان مطالعه مفید و موثر شما سیر نزولی می پیماید و نتیجه بدست آمده هر چند ممکن است شما را راضی کند اما کاملا سطحی و گذرا بوده و به سرعت به فراموشی منتهی می شود .

 6- برای خواندن هر درس ، هر فصل یا هر بخش از کتاب ، حتما آن را به قسمتهای کوچکتری تقسیم کنید  زمان در نظر گرفته شده برای هر قسمت را مشخص کنید و آن را عمیق و دقیق فرا گیرید . یادتان باشد که هر چقدر فصل های یا درسها به بخشهای کوچکتری تقسیم شوند و عمیق تر یاد گرفته شوند دیرتر فراموش می شوند .

7- بخش عمده ای از کتابهای درسی توضیح مفاهیم درسی است یا مثال یا کاربردهای مفهوم هستند مطالعه ای مفید و موثر تلقی می شود که توام با مشخص و تفکیک ذهنی این بخشها از یکدیگر باشد . بنابراین به هنگام مطالعه کردن ، تعاریف ، مفاهیم ، کاربردها ، توضیحات یا مثالها را در ذهن تان تفکیک کنید .

8- همیشه سعی کنید در اتاق خودتان یا در یک نقطه مشخص از منزل به انجام تکالیف و یا مرور و مطالعه کردن بپردازید . این مکان بهتر است از نور کافی ، درجه حرارت مناسب ( نه گرم و نه سرد ) ، به دور از عوامل و مخل مثل سروصدا یا آمد و شد باشد . بنابراین از نشستن در اتاق پذیرایی یا نشیمن و در برابر تلویزیون و ... خودداری کنید تا نسبت به مطالعه شرطی شده و تمرکزتان افزایش یابد .

9- برای داشتن حافظه ای بهتر و یادگیری و موثرتر        به داشتن خواب کافی توجه داشته باشید . خواب کافی

لازمه یادگیری و عملکرد خوب مغزی است .

10- بهترین زمان مطالعه خود را شناسایی کنید . پاسخی برای پرسشهایی مثل این پرسشها را در خودتان کشف کنید . بهترین زمان مطالعه شما جه موقعی است ؟ در چه زمانی مطالب حفظ کردنی را بهتر حفظ می کنید ؟ در چه زمانی مطالب حل کردنی را با دقت و سرعت بیشتری حل می کنید ؟ در چه زمانی برای مرور کردن درسهایتان مناسب است ؟ در چه ساعات چه دروسی را بهتر یا د می گیرد ؟ و ...  آنچه را بدست آورید آگاهانه بکار بگیرید . 

 11- به هنگام مطالعه کردن به فعالیتهای همراه با آن نیز توجه داشته باشید . موقع مطالعه ، سوال یا سوالهایی برای خودتان داشته باشید و برای بدست آوردن پاسخ آنها مطالعه ای هدفمند تدارک ببینید . مطالب مورد مطالعه را به مطالبی که قبلا یاد گرفته اید ربط دهید . آنچه را        می خوانید مورد ارزشیابی قرار بدهید و به استنباطی از آنچه خوانده اید دست بزنید . این فعالیتها خواندنتان را مفید و موثر کرد . 

12- فراموش نکنید که برای خوب خواندن به 5       قاعده طلایی زیر باید دست یابید .

اول اینکه سرعت کافی باید داشته باشید . دوم اینکه این سرعت با دقت همراه باشد . سوم اینکه مطالب خوانده شده را بفهمید و به نوعی درک و تحلیل از آن برسید . چهارم اینکه مطالب مطالعه شده در ذهن مان حفظ شود و سرانجام اینکه مطالبی که به حافظه سپرده شده به سرعت و دقت قابل بازیابی باشد .

13- مطالبی که مورد مطالعه واقع می شود را سازماندهی و دسته بندی کنید . این کار فوق العاده در یادگیری مفید و موثر است .

14- برای موفقیت هر چه بیشتر و بهتر سعی کنید مطالبی را که می خوانید رها نکنید بلکه حداقل 2 برابر وقتی را که صرف خواندن مطلبی می کنید صرف تفکر و اندیشیدن در مورد آن کنید . این کار باعث تثبیت      آموخته ها تان می شود . برای این کار از وقتها مرده ی  خودتان می توانید استفاده کنید . مثلا وقتی را که در راه آمد و شد به مدرسه صرف می کنید و ...

15- مرور کردن ، یکی از اصول طلایی در مطالعه موثر است آنچه را یاد گرفته اید در فواصل مختلف و بر اساس اصول ، مورد مرور قرار دهید . مرور کردن باعث می شود که مطالعه شما مفید و موثر و راندمان   تحصیلی تان افزایش یابد .

16- نگرش مثبت یکی دیگر از کلیدهای اصلی مطالعه مفید و موثر است نگاهتان را نسبت به یادگیری دروس مختلف مثبت کنید . سعی کنید جنبه های مثبتی در آنها پیدا کنید . جاذبه های درسی را جستجو کنید . این کار باعث یادگیری بهتر خواهد شد و برعکس داشتن نگرش منفی همواره مانع لذت بردن از یادگیری شده و نتیجه مفید و موثری ندارد .  

17- سعی کنید و تمرین کنید که هر درس را فقط یک بار بخوانید و دقیقا آن را فرا بگیرید . این کار         باعث می شود که ذهن شما شرطی شده و با    بکارگیری  همه توانمندیهایش نتیجه قابل قبولی ارائه کند . اما اگر ذهن تان  را عادت بدهید که هر درس را   5 یا 6 بار بخواند تا یاد بگیرد ناخودآگاهانه سطح توانمندی ذهن خود را پایین می آورید و از مطالعه مفید و موثر فاصله می گیرید .

18-  این اصل را بخاطر بسپارید : زیاد خواندن هنر نیست ، خوب خواندن هنر است .

19- تیپ مطالعاتی خود را تشخیص دهید . آیا گفتار خوان هستید ؟ یا لب خوان ؟ چشم خواه هستید یا ذهن خوان ؟ سعی کنید تیپ مطالعاتی خود را مبدل به ذهن خوان کنید . به عبارت دیگر به جای اینکه فقط با چشم یا لب بخوانید با ذهنتان به صورت فعالانه درگیر با مطالب یا مطالب درسی شوید . 

20- استعداد و پشتکار دو روی سکه موفقیت هستید . داشتن استعداد بدون پشتکار نتیجه فوق العاده ای را به بار نمی آورد . بنابراین اگر کم می خوانید اما همواره نمره خوبی می گیرید بدانید که بخش عمده ای از استعدادتان در معرض مخاطره است .   

دفتر مشاوره دبیرستان