فارسیEnglishفرانسه

امتحانات و استرس هایش

امتحانات و استرس هایش:

بیشترین میزان  عدم توافق ها؛تیره شده روابط؛

ناراحتی ها؛تعارضات دور شدن و فاصله گرفتن والدین و فرزندان در زمان امتحانات است.این نتیجه حاصل استخراج نتایج پرسشنامه ای است که در آن از والدین و فرزندان آنها درخواست شده بود به این سوال پاسخ دهند چه مواقعی بیشترین اختلافات بین شما بروز می کند؟ جالب انکه پاسخ والدین و فرزندان به این سوال یکسان بود. زمان امتحانات والدین می گفتند:فرزندان حرفها و راهنمایی های ما را نمی شنوند. فرزندان می گفتند: والدین تصور می کنند ما حرف های انها را نمی شنویم و مدام تکرار می کنند درس بخوان .نمره خوب بگیر .چرا به فکر خودت نیستی .ما خیر و صلاح تورا می خواهیم و....گوش های ما پر است از این حرفها.بدون تردید فصل امتحانات یاد اور دغدغه ها و نگرانی هاست .این دغدغه ها و نگرانی ها به دانش آموزان محدود نمی شود بلکه فضای خانه و خانواده را نیز در بر می گیرد .گویی والدین و اعضای خانواده امتحان دارند.دانش آموز برای رهایی گاه به مطالعه بیشتر روی می آوردو گاه درس و کتاب را به کناری نهاده و در برابر انها سر تسلیم فرود می آوردوگاه به هر دوی این رفتارها می پردازد.والدین نیز گاهی برای رهایی چاره جویی هایی را در پیش می گیرند و گاه با تذکرات مداوم دانش اموز را برای خواندن درس ها ومطالعه بیشتر توصیه می کنند.

این پرسش بسیاری از والدین است که وظیفه آنها در شروع امتحانات چیست؟ آیا ضروری است والدین خودشان را درگیر مسائل درسی فرزندشان کنند؟

آیا بهتر است بی اعتنا و بی تفاوت فرزندانشان را به حال خود رها کنند؟ هدف از نوشته حاضرپاسخ  به این سوال است:

 

وظیفه والدین در شروع فصل امتحانات چیست؟

 

 

1-ایجاد فضای آرام بخش؛شور آفرین و اطمینان بخش:

قطعا اصلی ترین وظیفه والدین ایجاد فضایی صمیمی.دلگرم کننده .فرح بخش و شور آفرین است چنین فضایی درون محیط خانواده دغدغه ها ونگرانی ها را به حداقل می رساند ؛امکان بروز استعدادها را میسر می سازد؛توانایی های هوشی و عاطفی فرزندان را گسترش می دهد و فرزندان رامسئول و متکی به خود بار می آورد.

2-سامان بخشیدن به مسائل و مشکلات اقتصادی در دوره امتحانات:

بدون تردید مسائل مالی نقشی در نمرات تحصیلی و موفقیت فرزندان ایفا می کنند. سامان بخشیدن مسائل مادی در دوره امتحانات وظیفه ای مهم است که باید والدین آن را جدی بگیرند.

واقعیت آن است که مسائل مادی گاه عرصه را بر والدین تنگ می کند .طبعا تحمل این مشکلات صبر انها را سرریز و فشار هایی را به دانش آموزان وارد می کند. ظرفیت دانش آموز محدود است و حساسیت وی زیاد. برنامه ریزی اقتصادی در طول سال و به ویژه در زمان امتحانات بیشترین کمک به دانش اموز است تا با آسودگی خاطر به مسائل  درسی و تحصیلی بپردازد      

3-انعکاس تعدیل یافته فراز و نشیب ها:

مشکلات همیشه وجود دارند حتی اگر همیشه مشکلات وجود نداشته باشند انسان ها سعی می کنند مشکلی بوجود اورند اعم از مشکلات مالی .اختلافات خانوادگی و درگیری های فامیلی .شاید مشکلات به تنهایی و خود به خود مهم نباشند، اما مهم چگونگی برخورد با این مشکلات است.  سعی کنید در ایام امتحانات

حتی الامکان همه مشکلات را به فرزندان منتقل نکنید. تلاش کنید مشکلات را با همه ابعاد و زوایای نگران کننده و طاقت فرسا به آنان بازگو نکنید.

4-پرهیزاز اختلافات خانوادگی در حضور فرزندان

فرزندان شماخواه ناخواه از اختلافات شما و همسرتان اگاه می شوند. سعی کنید به این اختلافات در حضور انها دامن نزنید.بیان اختلافات و باز گویی مجدد آنها به همراه القاب تحقیر آمیز جسم و روح فرزندتان را فرسوده می کند.آزردگی خاطر و فرسودگی جسم و روح فرزندتان مجالی برای یادگیری دروس به انها نخواهد داد.

5-امتحان دانش آموز وظیفه دانش آموز است نه وظیفه والدین:

والدین مسئولیت های خودشان را دارند و دانش آموز مسئولیت های خودش را دارد.امتحان جزووظایف اوست.این وظیفه فرزند شماست که به موقع درس بخواند.تمرین حل کند

و خود را برای امتحان کلاس و امتحان ترم آماده کند. شما وظایف دیگری دارید بهتر است هر کسی به وظایف خودش بپردازد.                                               

6-ارتباط بیشتر با مدرسه:

 معلمان و انجمن اولیاء و مربیان ارتباط هر چه بیشتر شما با مدرسه و معلمان باعث خواهد شد. فرزندتان با دلگرمی بیشتری درس ها را دنبال کند در ملاقات با معلمان ومشاوران از راهنمایی ها و توصیه های آنها بیشترین استفاده را ببرید. به این توصیه ها وراهنمایی ها عمل کنید. در انجمن اولیاء و مربیان شرکت مداوم داشته باشید .

شما می توانید از راهنمایی ها و تجربه های دیگر والدین در مورد فرزندشان استفاده کنید و اطلاع یابید چه کارهایی به سود فرزندان است و چه کار هایی نتیجه ای ندارد.

 

7-محدود کردن رفت و آمدهای خانوادگی:

مهمانی رفتن و مهمانی دادن زیاد وقت زیادی از شما و فرزندتان خواهد گرفت. در زمان امتحانات میزان رفت و آمدها را کم کنید

 

8-تفریحات برنامه ریزی شده:

درس خواندن طولانی و خسته کننده به سود فرزندتان نیست تفریح هر چند تفریحات ساده نظیر گردش در فضای آزاد کوه،  پارک رفتن فواید زیادی برای شما و فرزندتان دارد. غالب این تفریحات هزینه های کمتری در مقایسه با یک مهمانی رفتن یا مهمانی دادن بر دوش شما می گذارد.

9-دخالت نکردن در برنامه های درسی فرزندان:

فرزندان شما بارها و بارها از معلمان و مشاوران و مدیر مدرسه توضیحات فراوانی شنیده اند. تاکید های بیش از حد و امر و نهی های مکرر سرزنش و دستورات شما در موقعیت های دشوار امتحانی از سوی فرزندتان به عنوان دخالت تلقی می گردد. اگر فرزندتان تصمیم گرفته به میزان اندکی مطالعه کند مطمئنا با امر و نهی شما همین میزان اندک مطالعه را نیز انجام نخواهد داد.

 

10-تشویق در فرصت های مناسب:

با تشویق و تایید فرزندتان حس عجیبی در وی رشد می کند. او احساس می کند قدرت عجیبی پیدا کرده است قادر است بیشتر مطالعه کند.تمرین کند. یاد بگیرد یاد گیری برایش جالب و شور انگیز خواهد شد شما می توانید در لحظه ای که موفق به حل  مسئله ای شده یا در حال مطالعه است و شما از در وارد می شوید در لحظه ای که به پاکنویس مطالب درسی می پردازد و حتی لحظه ای که کتاب هایش را مرتب جمع و جور می کند او را تحسین کنید.

یک جمله کوتاه کافی است می بینم به دفتر و کتاب هایت سر و سامان داده ای. وقتی دیدم داری مطالعه می کنی خوشحال شدم. لحن گرم و صمیمی شما بر تایید و تشویق صد چندان می افزاید. سعی کنید احساس خودتان را به او بازگو کنید

11-شنونده صمیمی حرف های فرزند بودن:

 

همیشه اوضاع بر وفق مراد نیست.گاه دانش آموز از درسی تنفر دارد گاه نسبت به رفتار معلمی اعتراض دارد یا از یادگیری درسی عاجز است . در بیشتر این مواقع فرزندتان راهنمایی شما را نمی خواهد. او به دنبال گوش شنوایی است به دنبال کسی است که حرف های او را بشنود و اعتراضی نکند.  او با درد دل کردن احساس سبکی خواهد کرد. در چنین موقعیت هایی به استقبالش بروید. از قضاوت کردن در مورد حرف هایش جدا بپرهیزید. از توصیه کردن اجتناب ورزید. وظیفه شما فقط شنیدن است .حرف هایش را بپذیرید سعی کنید احساس او را درک کنید. مطمئن باشید همه چیز به خیر و خوشی خواهد گشت .هرگز از تحقیر سرکوب کردن و طعنه زدن استفاده نکنید زیرا این موارد اجازه فعالیت مفید را از فرزندتان می گیرد  ولی کاهش کلمات منفی و تحقیر آمیز باعث افزایش موفقیت فرزندتان خواهد شد.

  دفتر مشاوره